click to enable zoom
Loading Maps
We didn't find any results
open map
View Roadmap Satellite Hybrid Terrain My Location Fullscreen Prev Next
Advanced Search
We found 0 results. Do you want to load the results now ?
Advanced Search
we found 0 results
Your search results

Vad är en logotyp?

Vad är en logotyp? Länk
För att förstå vad en logotyp är måste vi först förstå vad huvudmålet med logotyper är. Designprocessen måste sträva efter att göra logotypen omedelbart igenkännlig, inspirerande förtroende, beundran, lojalitet och en underförstådd överlägsenhet. Logotypen är en aspekt av ett företags kommersiella varumärke eller ekonomiska enhet, och dess former, färger, teckensnitt och bilder brukar skilja sig från andra logotyper i samma nisch. Logotyper används för att identifiera.
Paul Rand, en av världens största designers säger att "en logotyp är en flagga, en signatur, en escutcheon, ett gatubetecken. En logotyp säljer inte (direkt), den identifierar. En logotyp är sällan en beskrivning av ett företag. En logotyp härrör från betydelsen av den som den symboliserar, inte tvärtom. En logotyp är mindre viktig än den produkt det betyder. Vad det representerar är viktigare än vad det ser ut. Föremålet för en logotyp kan vara nästan vad som helst. "